JAK PROMOWAĆ WEGANIZM? KONKRETY

9 sposobów na promowanie wegańskiego stylu życia bez chamskiego narzucania swoich poglądów i bez oszołomstwa.

Zapewne każdy wrażliwy na cierpienie zwierząt weganin ma ambicje promowania wegańskiego stylu życia, zwłaszcza wśród swoich znajomych i rodziny. Jak to jednak zrobić, by nie zrazić do siebie ludzi i nie zrobić z siebie wege oszołoma? Ciężka sprawa, zwłaszcza, że podchodzimy do tematu często bardzo emocjonalnie, ale jednak da się to zrobić… Dziś przestawię wam kilka moich metod.

JAK PROMOWAĆ WEGANIZM?

Wykorzystuj każdą nadarzającą się okazję do rozmowy.

Każda nadarzająca się okazja oznacza sytuacje, gdy znajomi zagadują cię o temat weganizmu, praw zwierząt, twojej diety, stylu życia itp. Nie odburkuj byle czego na oklepane i irytujące już pytania o to, co ty właściwie jesz i skąd bierzesz białko. Nie ucinaj rozmowy krótką ironiczną odpowiedzią. Po prostu potraktuj to jako pretekst do rozmowy, która przekona twojego rozmówcę, że weganizm to nie żadne dziwactwo ani kaprys, lecz całkiem fajny, zdrowy i mający racjonalne uzasadnienie styl życia. Zazwyczaj podczas takich rozmów ze strony niewegańskiego rozmówcy pada stwierdzenie „ja bym nie wiedział, co jeść”, co możesz potraktować jako okazję do zaproszenia takiej osoby na domowy wegański obiad.

Gdy rozmawiasz o weganizmie, trzymaj emocje na wodzy.

Nie wściekaj się, że twoi znajomi jedzą mięso, nie nazywaj ich mordercami, nie wpadaj w histerię i nie wybuchaj płaczem nad cierpieniem zwierząt. Wiem, że to jest super delikatny temat i ciężko rozmawiać o nim bez żadnych emocji, ale postaraj się, bo w ten sposób na pewno osiągniesz więcej niż histeryzując.

Podczas rozmów o weganizmie, wskazuj różne korzyści z takiego stylu życia.

Nie ograniczaj się jedynie do działania na empatię twojego rozmówcy, użyj też bardziej przekonujących argumentów. Powiedz o pozytywnym wpływie diety roślinnej na zdrowie (możesz też polecić różne filmy, książki, np. „nowoczesne zasady odżywiania” Campbella czy film „forks over knives”), urodę. Opowiedz o powiązaniu weganizmu z ekologią.

Zapraszaj znajomych do domu na wegańskie posiłki i przekąski.

Choć część spotkań towarzyskich urządzaj u siebie w domu i zawsze przygotowuj na nie coś smacznego. Nie musi to być od razu wielki obiad (choć od czasu do czasu możesz zrobić), ale jakieś drobne przekąski, szejki, kupne wegańskie ciacho czy nawet – od biedy – powszechnie dostępne wegańskie słodycze (o co zakład, że usłyszysz „ooo, nie wiedziałam, że to jest wegańskie!”?). Proponuj też smaczną kawę z mlekiem roślinnym.

Spotykaj się ze znajomymi w miejscach, które mają w menu opcje roślinne.

Ludzie mają to do siebie, że lubią próbować nowych smaków, a weganizm wydaje im się dość… egzotyczny, więc zapewne chętnie spróbują roślinnych przysmaków, jeśli tylko będą mieli taką okazję. Jeżeli sami nie wykażą takiej inicjatywy, ty możesz im to zaproponować, po prostu polecając coś smacznego z wegańskiego menu. Ja np. zawsze w ten sposób przekonuję znajomych do wzięcia kawy z mlekiem roślinnym. Po prostu gdy zamawiają kawę z mlekiem, rzucam (lekko, bez presji) „a może spróbujesz z mlekiem ryżowym?”. Zawsze działa.

Na rodzinne imprezy i święta przynoś duże zapasy wegańskiej szamy

W ten sposób nie tylko nie będziesz siedzieć z żołądkiem owijającym się z głodu wokół kręgosłupa, ale i rodzinkę poczęstujesz swoimi pysznościami. Możesz zrobić eksperyment i dopiero, gdy zjedzą twoją szamę i się zachwycą, poinformować ich, że to, co właśnie zjedli, było 100% roślinne. Jest duża szansa, że się bardzo zdziwią, a potem… zainteresują i postanowią sami spróbować od czasu do czasu upichcić coś wegańskiego.

Załóż wegańskiego bloga.

W ten sposób możesz dotrzeć do wiele większej grupy osób niż ta, którą stanowią twoi znajomi. Do ciebie należy decyzja, co z takim blogiem zrobisz. Najpopularniejsze opcje – blog lifestylowy, kulinarny, urodowy. Jeśli jednak nie chcesz tworzyć swojego bloga, bo nie masz czasu, by regularnie dodawać posty, możesz zapisać się do którejś z organizacji walczących o prawa zwierząt i od czasu do czasu pisać na jej bloga.

Chwal się swoimi posiłkami.

Wrzucaj piękne zdjęcia swoich wegańskich smakołyków na instagram czy facebook i koniecznie taguj je wegańskimi hasztagami (np. #vegan, #veganstagram, #veganmeal, #weganizm itp.). Ładne zdjęcia jedzonka działają na ludzi! Kiedy znajomi zaczną cię pytać, co to takie dobre, dziel się przepisem albo nawet zaproś do siebie, żeby sami spróbowali!

Działaj w organizacji walczącej o prawa zwierząt.

Na przykład w Otwartych Klatkach lub NoTest. W ten sposób możesz zrobić o wiele więcej niż na własną rękę, bowiem działasz na szerszą skalę – pomagasz w organizacji wegańskich eventów, tworzysz treści promujące dietę roślinną, bierzesz udział w kampaniach mających poszerzać świadomość ludzi w zakresie praw zwierząt itp.

Pst, przeczytaj też:

*

Podobało się? W takim razie polub mnie na fejsbuku i zaobserwuj na bloglovin, aby nie przegapić kolejnych wpisów!