10 POMYSŁÓW NA SMOOTHIE, KOKTAJLE, SOKI

Smoothie, koktajle, szejki czy jak to jeszcze nazwiecie (dla mnie to wszystko jedno i to samo, ale wyjaśniam, jakby się ktoś chciał przypieprzać, że smoothie są z owoców, szejki z lodami, a w ogóle koktajle to synonim alkoholowych drinków) można przygotować właściwie na tysiąc sposobów – z owoców, warzyw, z pestkami, orzechami, bakaliami, na mleku, herbacie, wodzie, soku… Można kombinować i kombinować i właściwie nie trzeba do tego nawet wielkiej kulinarnej wyobraźni. Niektórym jednak pomysłów brakuje, więc dla nich właśnie jest dedykowany ten wpis.

Moje ulubione bazy do smoothie, żeby nie było ono za gęste i żeby nie trzeba było potem resztek wyskrobywać łychą ze szklanki, to:
– sojowe mleko waniliowe z Biedronki
– świeżo wyciskany sok z pomarańczy (miąższ, który zostaje mi na sitku wyciskarki, również dorzucam do koktajlu)
– napar z czystka (zaparzam, oczywiście, kilka godzin wcześniej, żeby zdążył wystygnąć)
– woda, najzwyklejsza kranówa

Zdrowotną moc szejków wzmacniam jeszcze zazwyczaj świeżo zmielonym siemieniem lnianym (niestety, kupne mielone czy nawet zmielone wcześniej na zapas nie ma już tych swoich super właściwości) i sproszkowaną trawą z młodego jęczmienia, dzięki której najzwyklejszy bananowy szejk zyskuje piękny zielony kolor.

Jeśli macie sokowirówkę, to polecam też mocno świeżo wyciskane soczki z warzyw i owoców – są pyszne, schłodzone są świetną opcją na gorące dni, no i są dobrym sposobem, by „jeść” więcej warzyw i owoców.

Moje pomysły na smoothie i soczki nie są może jakieś odkrywcze ani wyszukanie, ale po prostu zazwyczaj robię je z tego, co najłatwiej dostać w każdym warzywniaku, na targu czy supermarkecie… Może jednak komuś któryś z tych pomysłów nie przyszedł na myśl, a okaże się trafiony, więc voila, bierzcie, blendujcie, sokowirujcie i pijcie z tego wszyscy!
1. Pomarańcze (wyciśnięty sok i miąższ) + banany
2. Pomarańcze + banany + brzoskwinie (mogą być z puchy) + ananas
3. Mleko waniliowe + jagody/borówki (jeśli za mało słodkie, to dorzućcie namoczone daktyle)
4. Mleko waniliowe + maliny (mrożone dostępne cały rok, ie trzeba czekać do lata!)
5. Mleko waniliowe + banany + truskawki
6. Banany + czystek + świeży szpinak (ale naprawdę świeży, najlepiej kupowany gdzieś na straganie, taki zafoliowany, jaki kupicie w supermarketach, traci część swoich wartości) + namoczone daktyle
7. Marchewka + jabłko + banan (banan zblendowany, a reszta na sok z sokowirówki, i potem mieszamy, można w blenderze, można i ręcznie – łychą)
8. Marchewka + burak (oczywiście, z sokowirówki)
9. Banan + arbuz + pomarańcze
10. Seler + gruszka (to i to z sokowirówki)

Smacznego! A jeśli macie jakieś inne pomysły na smoothie i soki, to koniecznie podzielcie się nimi w komentarzach!

[źródło tytułowego zdjęcia]