WEGAŃSKIE GOTOWCE NA ŚWIĘTA: BARSZCZ CZERWONY

Jak wśród gotowców znaleźć wegański barszcz czerwony o dobrym składzie? Sprawdź mój przegląd gotowców i przeczytaj, na co zwrócić uwagę!

Oczywiście wszyscy doskonale wiemy, że najlepiej smakuje domowy czerwony  barszczyk przygotowany samodzielnie od zera. Ale co, gdy nie masz czasu? Nie ma się co spinać i zamiast zapominać o tym czerwonym napoju bogów można po prostu pomóc sobie gotowcem.

Barszcz z torebki? Zapomnij!

Jak patrzę na składy barszczu czerwonego z torebki różnych marek, to nie wiem, czy się śmiać czy płakać. Owszem, każdy raz na jakiś czas sięga po produkty instant, mniej czy bardziej świadomie, ale proszek, który sprzedaje się pod nazwą „barszcz” nie ma z barszczem nic wspólnego.

Na pierwszym, a nierzadko i na drugim, miejscu mamy tutaj cukier, zaś buraki występują w ilości 15-20%. 15-20% buraków wproszku, który rozrobiony z wodą, ma być barszczem? Kpina!

Jeśli już chcecie zupę, którą się po prostu zalewa wodą, to szukajcie takiej, gdzie bazą są suszone warzywa. Ja znalazłam jeden taki produkt, którego skład wydaje się okej.

Dania Babci Zosi barszcz ukraiński
skład: warzywa suszone (burak, ziemniak, pomidor w proszku, kapusta, marchew, cebula, seler, koperek), soczewica zielona min. 25%, sól morska, pieprz czarny. Info dla alergików: może zawierać gluten, mleko, gorczycę, orzechy.
do kupienia m.in. w Auchan, Carrefourze, Lidlu, Lewiatanie

wegańskie gotowce: barszcz czerwony

Mrożonki na barszcz czerwony

Najlepszy wybór, bo i najlepszy skład – po prostu mieszanka mrożonych warzyw. Pozwala nieco oszczędzić czas, bo nie trzeba obierać i kroić warzyw, ale ma ten minus, że trzeba dobrze doprawić, no i taki barszcz na mrożonce nie gotuje się raczej krócej niż taki najzwyklejszy domowy.

Hortex barszcz ukraiński w 20 minut
skład: warzywa w zmiennych proporcjach: buraki ćwikłowe 50%, kapusta biała, pomidor, marchew, fasola szparagowa, seler. Info dla alergików: może zawierać: gorczycę, mleko, jaja, mąkę pszenną.
do kupienia np. w Carrefourze, Leclercu, Tesco

Poltino barszcz ukraiński
skład: buraki ćwikłowe 40%, pozostałe warzywa w zmiennych proporcjach: kapusta, fasola szparagowa, marchew, pomidory, cebula, selery. Info dla alergików: może zawierać: gluten, jaja, mleko, gorczycę, soję.
do kupienia np. w Tesco

Proste Historie barszcz ukraiński
skład: buraki (50%), warzywa w zmiennych proporcjach (50%): pomidor, marchew, fasola biała, kapusta biała, seler, cebula.
do kupienia np. w Leclercu

Zakwas na barszcz czerwony

Kiszony zakwas buraczany to też super opcja. Nie jest o niego tak prosto jak o barszcz z torebki, ale jak się dobrze rozejrzysz, to znajdziesz. Nawet Tesco robi pod marką własną taki „koncentrat”. Zakwasu buraczanego nie używamy jednak jako koncentratu, a raczej jako przyprawy, którą dodajemy na sam koniec do gotowanego barszczu. Ewentualnie jeśli mamy ugotowany bardzo aromatyczny bulion, to wtedy można użyć zakwasu jako koncetratu.

Tesco barszcz czerwony (naturalne kiszony zakwas)
skład: wyciąg z naturalnie kiszonych buraków czerwonych, czosnek, sól, przyprawy, przeciwutleniacz: kwas cytrynowy. Info dla alergików: może zawierać śladowe ilości glutenu.
do kupienia oczywiście w Tesco

Biofood ekologiczny sok z kiszonych buraków
skład: sok z ekologicznych buraków ćwikłowych kiszonych, ekologiczny czosnek, sól
do kupienia ponoć w Carrefourze i Kauflandzie

A co z barszczem z kartonu?

Jeśli nie masz czasu na długie gotowanie bulionU czy barszczu, to zamiast sięgać po barszczopodobny produkt z torebki wybierz właśnie barszcz z kartonu! To bardzo fajny półśrodek – nie tak trudno znaleźć barszcz czerwony z kartonu, którego bazą będą buraki, a nie cukier. Na przykład ten z Dawtony to prawie 70% soki z buraków. No i fajnie! Minus za cukier na trzecim miejscu, no ale coś za coś.

Uwaga na skład! Jeśli szukasz barszczu w kartonie o wegańskim składzie, patrz na to, czy nie ma mleka lub laktozy (bywa, że te surowce są składową aromatów). Np. Barszcz czerwony Krakus ma taki właśnie niewegański skład.

Dawtona barszcz czerwony
skład: sok z buraków ćwikłowych z zagęszczonego soku (69%), woda, cukier, sok z cytryny z zagęszczonego soku, sól, ekstrakty warzywne, ekstrakt grzybowy, przyprawy, ekstrakty przypraw, olej słonecznikowy
do kupienia np. w Carrefourze, Tesco

Jamar barszcz czerwony
skład: sok z buraków ćwikłowych z zagęszczonego soku (52%), woda, koncentrat soku jabłkowego, cukier, sól, warzywa suszone (cebula; seler; pietruszka), przyprawy,  suszony koncentrat, soku z cebuli, kwas cytrynowy (E 330), aromaty
do kupienia np. w Carrefourze

*

Pst, tak w temacie świątecznym polecam Ci jeszcze wpis:
Wegańskie pierogi na święta – pomysły na farsz + lista kupnych pierogów

[źródło zdjęcia tytułowego: Flickr]