JAK ZMIENIĆ SWOJE ŻYCIE?

Dlaczego warto wychodzić zmianom na przeciw i jak rewolucjonizować swoje życie, by być z niego w 100% zadowolonym…

PO CO COKOLWIEK ZMIENIAĆ?

Goethe powiedział, że kto nie idzie do przodu, ten się cofa. Trudno nie przyznać mu racji. Nie da się być ciągle na tym samym levelu. Nie sposób tkwić wciąż w jednym miejscu. Po prostu się nie da! I nawet jeśli my sami uprzemy się tkwić wciąż w ciasnym obrębie swojej strefy bezpieczeństwa, nijak zmian nie unikniemy. Czy tego chcemy czy nie, zmieniać się przecież będzie nasze otoczenie, nasi bliscy, spotykać nas będą nowe sytuacje… Dlatego zamiast czekać na nadchodzące zmiany, sami możemy je prowokować, na naszych własnych zasadach. Tylko jak to zrobić? Jak zmieniać swoje życie, by iść do przodu i być przy tym szczęśliwym?

CO CHCESZ ZMIENIĆ?

Zanim zaczniesz wielką (albo małą) rewolucję, dobrze, byś przeanalizowała na spokojnie swoje życie. Zastanów się nad dwiema kwestiami:
1. Co lubisz w swoim życiu? Z czego jesteś zadowolona? Za co jesteś wdzięczna?
2. Co w twoim życiu w jakikolwiek sposób cię unieszczęśliwia?
Po kolei pomyśl o każdej sferze swojego życia. Czy twoja praca cię satysfakcjonuje i sprawia, że z radością wstajesz rano z łóżka czy może po każdym dniu roboczym jesteś zła i sfrustrowana? Czy jesteś w 100% zadowolona ze swojego związku (albo bycia singielką) i życia towarzyskiego czy raczej coś lub ktoś ci nie odpowiada? Realizujesz swoją pasję, a może w ogóle nie masz na nią czasu? Akceptujesz i lubisz siebie czy masz sama ze sobą jakiś problem? No i co cię cieszy, co cię uszczęśliwia i czego w żadnym wypadku zmieniać nie chcesz?

chcę zmienić moje życie, jak to zrobić?

BĄDŹ EGOISTKĄ!

Kiedy planujesz zmieniać swoje życie, ważne, byś pomyślała przede wszystkim o sobie samej. Nie zastanawiaj się, co inni powiedzą. Nie myśl o tym, że możesz kogoś urazić (np. skończeniem związku, zerwaniem jakiejś znajomości, zakomunikowaniem szefowi tego, co uważasz za karygodne w atmosferze w zespole itp.). To twoje życie – jedyne, za które w pełni odpowiadasz i jedyne, które możesz w bardzo dużej mierze zaplanować – i to na nim się skup. Ono nie ma polegać na wiecznym zadowalaniu innych i spełnianiu ich oczekiwań!

JAK ZMIENIĆ SWOJE ŻYCIE?

Kiedy już wiesz, co w twoim życiu ci nie pasuje, pora porządnie zastanowić się, jakiej zmiany pragniesz i jak jej dokonać. Zastanów się dobrze nad tym, co ma być efektem zmiany. Jeśli na przykład jesteś nieszczęśliwa w związku, pomyśl, czy chcesz nad nim pracować (w końcu często łatwiej naprawiać to, co się już ma) czy w ogóle go zakończyć. Jeżeli frustruje cię twoja praca, zastanów się, czy możesz coś w niej zmienić tak, by ci odpowiadała (większe wynagrodzenie? Inne obowiązki? Lepsze kontakty ze współpracownikami?), czy raczej w ogóle chcesz z niej zrezygnować i poszukać nowej… A może w ogóle nie kręci cię branża w której pracujesz, i chcesz się przebranżowić?
Gdy już wymyślisz, jaki ma być finalny efekt zmian w twoim życiu, możesz zacząć działać. Nie porywaj się jednak z motyką na słońce, nie rób wielkiej rewolucji, która przewróci twoje życie do góry nogami! Wybierz raczej metodę małych kroków. Po prostu nim zaczniesz działać podziel tę wielką zmianę na szereg mniejszych, które łatwo ci będzie realizować. Wielka rewolucja może być trudna i łatwo możesz się zniechęcić, gdy od razu nie przyniesie oczekiwanych efektów. Malutkie zmiany natomiast łatwo wprowadzić, a odhaczanie ich z listy dodatkowo działa motywująco! Jeśli więc chcesz na przykład zmienić pracę, możesz rozpisać sobie ten proces na następujące proste czynności:

  • napisanie/aktualizacja CV
  • przejrzenie ogłoszeń w internecie (olx, gumtree, portale z ogłoszeniami o pracy, fejsbukowe grupy z ogłoszeniami)
  • napisanie listu motywacyjnego osobno dla każdego ogłoszenia, na które chcesz odpowiedzieć
  • rozesłanie swoich aplikacji

CHCESZ COŚ ZMIENIĆ, ALE NIE WIESZ CO?

Dogłębna analiza twojego życia wykazała, że z każdej jego dziedziny jesteś zadowolona, a jednak czujesz, że czegoś ci brakuje? Koniecznie chcesz coś zmienić? Wygląda na to, że dopadła cię rutyna… Postaw na drobnostki! Może spróbuj czegoś nowego? Zamiast do kina, jak zawsze, idź do teatru; spróbuj nowych potraw; zacznij uprawiać sport albo po prostu więcej się ruszaj; zapisz się do dyskusyjnego klubu filmowego albo klubu książki; znajdź sobie nową pasję; zapisz się na jakiś interesujący kurs (szycie na maszynie? Kreatywne pisanie? Scrapbooking?) albo zacznij się uczyć jakiegoś języka… Takie drobne rzeczy potrafią sprawić mnóstwo przyjemności i zwiększyć zadowolenie z życia!

NIE SZUKAJ WYMÓWEK, TYLKO PRETEKSTÓW DO DZIAŁANIA!

Niebycie w 100% zadowoloną ze swojego życia to najlepszy pretekst do działania. Przestań więc szukać sobie wymówek, by nie zacząć zmieniać swojego życia. Przestań kokosić się w swojej strefie komfortu. Coś ci nie pasuje? Zmień to! Nieważne, czy zajmie ci to tydzień, miesiąc czy rok, na pewno wyjdzie ci to na dobre. Więc działaj i się nie poddawaj, a wszelkie porażki traktuj jako lekcje.

co zrobić, żeby zmienić swoje życie?

źródła zdjęć/obrazków: 1 (tytułowe), 23.

*

Podobało się? W takim razie polub mnie na fejsbuku i zaobserwuj na bloglovin, aby nie przegapić kolejnych wpisów!