książki dla młodych rodziców

3 ŚWIETNE KSIĄŻKI DLA MŁODYCH RODZICÓW

Jak wychowywać dziecko? Jak je zrozumieć? Dlaczego wypłakiwanie to zło? Czy warto spać z dzieckiem w jednym łóżku? Odpowiedzi znajdziesz w tych książkach.

Wpis zawiera linki afiliacyjne, co oznacza, że jeśli klikniesz i kupisz książkę, to ja dostanę procent od tego zakupu (Ty nie płacisz nic dodatkowo z tej racji) :)

Jak zrozumieć małe dziecko?

[recenzowałam już na Instagramie, więc po prostu kopiuję]

Jak być dobrym rodzicem? Ponoć jeśli się nad tym zastanawiasz, to już nim jesteś… Cóż, na pewno to fajny start, ale dobre chęci nie wystarczą, na pewno nie w tak ważnej kwestii, jaką jest wychowanie człowieka.

Ta książka doskonale te dobre chęci uzupełni i pomoże w empatycznym i skupionym na dziecku (a nie wyłącznie na własnych potrzebach i wizji podporządkowania sobie dziecka) rodzicielstwie. Polecam z całego serducha, wg mnie to jest po prostu must read każdego młodego rodzica.

„Jak zrozumieć małe dziecko” jest o dzieciach od chwili narodzin do 3 lat i mamy tutaj opisane chyba wszystkie kwestie dotyczące maluchów — od snu, przez jedzenie, zabawę, odpieluchowanie, aż po alternatywę dla kar i nagród oraz adaptację przedszkolną. Cudowne jest to, że każdy rozdział zaczyna się od rozprawienia się z popularnymi przekonaniami na te wszystkie tematy, czyli np.:

– daj się dziecku wypłakać,

– najpierw ma być zjedzony obiad, a potem będzie deser,

– jak najszybciej sadzaj dziecko na nocnik, a żeby nie moczyło łóżka, budź je na sikanie,

– dziecko musi wiedzieć, kto tu rządzi, bo inaczej wejdzie Ci na głowę,

– wychowywanie bez nagród i kar to wychowanie bezstresowe, bez tego dziecko nie będzie wiedziało, co jest dobre, a co złe.

Następne cały dany temat mamy rozłożony na części pierwsze, wytłumaczony jak krowie na rowie, dzięki czemu wiemy, jak robić, dlaczego tak i jak to dokładnie działa. No i do tego mamy od razu argumenty dla babć i cioć „dobra rada” ;)

Do kupienia w sklepie wydawnictwa natuli.pl (kliknij tu)

Wyświetl ten post na Instagramie.

Post udostępniony przez Aśka Rzeźnik (mama weganka) (@askarzeznik)

Księga Rodzicielstwa Bliskości

Intuicyjnie czujesz, że gdy dziecko płacze, to trzeba je wziąć na ręce, przytulić, ale „eksperci” twierdzą, że w ten sposób je rozpieścisz? Nosisz w chuście albo myślisz o tym, ale znajomi mówią „nie noś, bo przyzwyczaisz”? Twoje dziecko chce spać z Tobą i partnerem, a Ty zastanawiasz się, czy to jest okej?

Rodzicielstwo bliskości jest intuicyjne i znane od dawien dawna (tylko niedawno zyskało nazwę), ale różne nowoczesne wymysły i teorie odsunęły je na dalszy plan… Wózek zamiast noszenia w chuście, spanie w łóżeczku zamiast z rodzicami, wypłakiwanie zamiast zaopiekowania się… Na szczęście mamy masę badań na potwierdzenie, że rodzicielstwo bliskości również z punktu widzenia nauki ma ogromny sens. I o tym właśnie jest ta książka. O korzyściach RB i o tym, jak to robić.

RB można oczywiście praktykować intuicyjnie, nie trzeba wcale o tym czytać, ale ja lubię mieć naukę na poparcie swoich działań i… argumenty dla wszystkich najmądrzejszych ciotek i innych ekspertów.

Do kupienia na TaniaKsiążka.pl (kliknij tu)

Jak nie zwariować ze swoim dzieckiem. Edukacja, w której dzieci same chcą się uczyć i rozwijać

Pierwsza część tytułu nijak ma się do zawartości książki, za to druga już totalnie i dlatego Wam ją polecam.

„W wielu przypadkach szkoła bardziej szkodzi waszym dzieciom, zamiast wspierać ich rozwój.” – to jedno zdanie z książki doskonale streszcza, co za treści w niej znajdziemy. Ano właśnie mamy dokładnie wyłuszczone…

  • jak wygląda czy powinien wyglądać proces nauki (nie tylko w szkole),
  • dlaczego polski system szkolnictwa często bardziej szkodzi, niż wspiera i jak to wpływa na nasze dzieci i teraz (głęboki stres, stany lękowe, depresja, a z tych bardziej „lajtowych” kwestii — rezygnacja z hobby, brak rozwijania mocnych stron itp.), i jak wpłynie na ich przyszłość (start i odnalezienie się na rynku pracy),
  • jak wspierać dziecko w nauce, jakie szkoły warto rozważyć (bo tak, okazuje się, że są w Polsce szkoły, które np. nie stosują ocen) lub jak samemu wpływać na nauczycieli i zachęcać ich do zmian

Może się wydawać, że jest to książka dla rodziców dzieci, które chodzą już do szkoły lub niebawem mają rozpocząć naukę… Jednak jeśli poważnie chcemy podejść do edukacji naszych potomków, to myślę, że warto dać sobie czas na dogłębne poznanie tematu i długie przetrawienie decyzji. Choć moje dziecko ma dopiero 2 i pół miesiąca, myślę o edukacji domowej, gdy będzie w odpowiednim wieku, no i ta książka utwierdziła mnie w tej decyzji. Dodatkowo dla siebie samej wyniosłam z niej sporo.

do kupienia na TaniaKsiążka.pl (kliknij tu), dostępna również jako ebook oraz jako audiobook

Pst, sprawdź też poprzedni wpis: Książki o ciąży, porodzie i przygotowaniu do macierzyństwa – 5 hitów (kliknij tu)

instagram Aśka Rzeźnik