ZESZYT LEKTUR DLA MOLI KSIĄŻKOWYCH

zeszyt lektur

Jak uporządkować swoje wrażenia z przeczytanych książek, znaleźć miejsce na ulubione cytaty i inspiracje? Założyć zeszyt lektur! Przeczytaj wpis, by sprawdzić, o co dokładnie chodzi.

Kojarzysz sytuację, gdy nagle do głowy przychodzi Ci pewna historia i próbujesz usilnie przypomnieć sobie tytuł książki, w której o tym czytałaś, ale… tytuł za cholerę Ci nie przychodzi do głowy? Ja kojarzę to aż za dobrze. Okropnie frustrujące uczucie. O k r o p n i e. Dlatego lata temu założyłam sobie konto na Lubimy Czytać. Zaznaczałam tam sobie książki, które akurat przeczytałam, oceniałam, nierzadko pisałam też recenzje. Ale ostatnio przestało mi to wystarczać. I wtedy przypomniałam sobie patent z podstawówki…

ZESZYT LEKTUR

Nie wiem, czy i w twojej szkole coś takiego funkcjonowało, więc streszczę Ci ideę – był to po prostu zeszyt do zapisywania przeczytanych książek i, o ile się nie mylę, streszczania fabuły. Coś mi też świta, że robiło się rysunki do każdej przeczytanej książki.

A ponieważ mam cały stos pięknych, ale niezapisanych zeszytów i notesów (palec do budki, kto też nie może się oprzeć ładnym okładkom!), a poza tym bardzo lubię pisać ręcznie, no i bardzo nie lubię zapominać przeczytanych książek, to postanowiłam sobie taki dorosły zeszyt lektur założyć. I Tobie – jeśli również masz się za mola książkowego – też polecam ten pomysł!

W moim obecnym zeszycie lektur jest miejsce na:

 • zapisywanie na gorąco pierwszego wrażenia (po przeczytaniu całej książki już średnio się to kojarzy, a ja lubię porównywać ze sobą swoje oczekiwania, pierwsze wrażenia i wrażenie ostatnie),
 • notowanie przemyśleń i uwag na bieżąco (z tego też przecież wiele się zapomina, jak się już przebrnie przez całe dzieło, a takie przemyślenia i uwagi przydają się przy pisaniu recenzji na bloga czy nawet po to, by samemu wynieść jakieś lekcje, jak pisać albo nie pisać),
 • przepisywanie ulubionych cytatów (tak, w Kindlu sobie je highlituję, a we własnych książkach zaznaczam zakreślaczem, ale potem rzadko do tego wracam, a taki zeszyt – zbieraninę ulubionych cytatów – mam zawsze pod ręką),
 • robienie list przydatnych porad (to jest ekstra pomysł zwłaszcza dla takich jak mój chłopak osób, które czytają mnóstwo praktycznej literatury; notowanie w skrócie porad, które sprawiły, że podczas czytania krzyknęłaś “eureka!”, utrwala wiedzę i pozwala bardzo łatwo do niej potem wrócić bez wertowania całej książki albo – o zgrozo! – usiłowania sobie przypomnieć, w jakiej książce się o tym czytało i co to za rada dokładnie była),
 • notowanie pomysłów i inspiracji,
 • i oczywiście zapisywanie wrażeń, przemyśleń i uwag po przeczytaniu całej książki.

Poza tym dla porządku przy każdym tytule notuję sobie również gatunek danej książki, datę, kiedy skończyłam ją czytać, moją własną ocenę (w skali od 1 do 10) i krótkie info, czy polecam (co mi się przyda np. przy robieniu recenzji na bloga, bo przywracam ledwo rozpoczęty i szybko porzucony cykl biblioteczka, czyli wpisy z mini-recenzjami ostatnio przeczytanych książek).

Oczywiście w dorosłym zeszycie lektur także jest miejsce na rysunki, jak ktoś lubi rysować. Ja za bardzo nie umiem, wolę kolorować, więc rysunki jednak odpuszczam.

Jeśli lubisz mieć w internetach uporządkowaną, ocenioną i zrecenzowaną biblioteczkę (ja wciąż zamierzam prowadzić profil na Lubimy Czytać, bo fajnie móc sobie obserwować rosnącą liczbę przeczytanych książek, no i przydaje się, gdy chcę np. przefiltrować sobie przeczytane książki wg oceny czy czegokolwiek innego), zeszyt lektur to wciąż świetny pomysł. Dzięki niemu masz już gotowe rzetelne dane do recenzji – wystarczy je jedynie uporządkować! Nie wiem, jak Ty, ale ja przed pisaniem recenzji mam zawsze totalną pustkę w głowie i zastanawiam się, od czego zacząć. Zeszyt lektur prowadzę natomiast “na brudno” – zapisuję, co mi ślina na język przyniesie na temat akurat (prze)czytanej książki, kreślę, robię błędy, czasami zapisuję skrótowo. Z takim zapleczem z pewnością pustka w głowie przed pisaniem mini-recenzji na LC czy na bloga już mi nie grozi!

*

Podobało się? W takim razie polub mnie na fejsbuku i zaobserwuj na bloglovin, aby nie przegapić kolejnych wpisów!

 • Pingback: 1 ROK, 35 KSIĄŻEK | M O R T Y C J A()

 • Ja też mam pełno nowych nieużywanych zeszytów, które czekają na zapełnienie. Pomysł na zeszyt lektur już dawno miałam, bo przeczytam książkę, a później nie pamiętam nawet imion głównych bohaterów (wstyd!). W Kindlu też podkreślam cytaty i fajnie, że czasem mogę do nich wrócić, jednak z książką tradycyjną już tego nie robię, bo … nie potrafię, dlatego taki zeszycik by się przydał :)

 • Ja mam swój magiczny notatnik w którym wszystkie pomysły zapisuję ;) (czasami również związane z przeczytanymi książkami :)

 • Michał Woroniecki

  Wiele cytatów jest wartych zapamiętania, niestety z czasem przepadają w zakamarkach umysłu. Świetny pomysł!

 • Pingback: BIBLIOTECZKA, CZYLI CO WARTO CZYTAĆ? | M O R T Y C J A()

 • Przez cały poprzedni rok korzystałam z lubimyczytać, ale stanowczo nie spełniało moich wymagań i wróciłam do analogowej, papierowej formuły. Między innymi też dlatego, że miałam ochotę na nowy, piękny notesik :D Niestety nie zapisuję streszczeń i cytatów, bo przy ilości książek które czytam po prostu nie mam na to czasu. Robię coś na kształt bibliografii – autor, tytuł, wydawnictwo, rok wydania. Po tym zazwyczaj jestem w stanie skojarzyć dana książkę – jeżeli tytuł mi nic nie mówi, to wydawnictwo coś podpowie, i na odwrót. To naprawdę świetny pomysł jeżeli się dużo czyta – a ponieważ moje studia polegają na czytaniu,z ginęłabym bez takiej małej pomocy,
  I wciąż żałuje, ze nie mam czasu robić obrazka do każdej książki. To by było takie cudowne!

  • ja przede wszystkim bardzo lubię pisać, zapisywać swoje przemyślenia itp., a pisanie ręcznie to już w ogóle dla mnie bardzo przyjemna czynność, więc na to zawsze znajdę czas, choć też jestem meeeega zalataną osobą :)

 • świetny pomysł! przyznam że wcześniej nie słyszałam o takim zeszycie ale mi przydałby się do czegoś innego a mianowicie do filmów- bo o ile książki zapamiętuję całkiem dobrze i pamiętam przez wiele lat, o tyle filmy zapominam baardzo szybko! często też nie potrafię skojarzyć tytułu z fabułą. pewnie zeszytu nie założę ale może chociaż na blogu zacznę mini recenzje dodawać w celu utrwalenia no i małą ściągę mieć będę:)

  • albo oceniaj i pisz recenzje na filmwebie :)

 • Niekoniecznie mam zeszyt lektur, ale mam mały notesik na cytaty i przydatne informacje (np. tipy na fotografowanie) zawsze mam go pod ręką i staram się w nim zapisywać cokolwiek motywującego. A lubimy czytać mam i bardzo polecam ^^

 • Zanka 13

  Świetny pomysł z tym zeszytem! Próbowałam założyć podobny już miliony razy, zawsze kończyło się na kilku stronach… Może spróbuję jeszcze raz.

 • Justinee

  Chętnie skopiuję :) A ładne okładki zeszytów od zawsze uwielbiam!